TECHNIK LOGISTYK

Kwalifikacje:

Absolwent szkoły może uzyskać dyplom potwierdzający tytuł technika logistyka po zdaniu egzaminu z dwóch kwalifikacji:

SPL.01. Obsługa magazynów

SPL.04. Organizacja transportu

Ponadto nauka w technikum kończy się egzaminem maturalnym umożliwiającym kontynuowanie nauki na studiach wyższych.

Kształcąc się w zawodzie technik logistyk:

• nauczysz się jak dostarczać towar, odpowiedniemu klientowi, we właściwej ilości, we właściwym czasie, na właściwe miejsce, no i oczywiście przy jak najmniejszym koszcie,
  • poznasz zasady zarządzania zapasami,
  • zorganizujesz prace związane z gospodarką magazynową,
  • zorganizujesz proces transportowy dobierając na przykład właściwy środek transportu, ustalając cenę usługi transportowej czy też wypełniając właściwą dokumentację transportową.

Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.

Przedmioty w zakresie rozszerzonym to matematyka lub geografia.

Przedmioty zawodowe:

• bezpieczeństwo i higiena pracy
  • język angielski zawodowy
  • kompetencje społeczne
  • działalność gospodarcza
  • gospodarka magazynowa
  • magazyny przyprodukcyjne
  • magazyny dystrybucyjne
  • logistyka transportu
  • usługi logistyczno-transportowe
  • procesy magazynowe
  • organizacja prac magazynowych
  • procesy transportowe
  • procesy magazynowo-spedycyjne

Możliwości zatrudnienia absolwentów

Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, spedytorzy, przedstawiciele handlowi, magazynierzy. Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu. Technicy logistycy projektują, organizują i odpowiadają za efektywność działania systemów dystrybucji, transportu i komunikacji. Jako pracownicy średniego szczebla wykonują szereg zadań o charakterze zarówno operacyjnym, jak i kierowniczym. Analiza ofert pracy przedstawianych przez pracodawców wskazuje rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiska logistyczne tworzone są w zasadzie w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.

Czy po ukończeniu szkoły mogę kontynuować naukę?

Po zdaniu egzaminu maturalnego możesz kontynuować naukę na różnych kierunkach studiów m. in.

• logistyka;
  • transport;
  • logistyka międzynarodowa;
  • zarządzanie
  • logistyka mediów;
  • lotnictwo;
  • nawigacja;
  • jachting

To tylko kilka wybranych kierunków.