Tajemnicze Meteory - wycieczka

Projekt pt. „Zagraniczne praktyki życiową szansą dla ucznia technikum” o numerze 2019-1-PL01- KA102-063391współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna. Konkurs 2019

W dniu 10 listopada w niedzielny słoneczny poranek uczniowie Technikum Nr 1  wybrali się na wycieczkę do Tesalii, gdzie odwiedzili pracownię ikon oraz  podziwiali  ogromne skały Meteory.

Niezapomniane widoki i naturalna przyroda cieszyła oczy a fenomenalne i tajemnicze Meteory tworzyły magiczną, pełną zadumy atmosferę. Dla wyznawców prawosławia, to miejsca modlitwy i skupienia a dla turystów to niesamowite miejsce, które jest  uznawane za jeden z cudów świata. Wykute w skale 24 prawosławne monastyry pochodzą z XIV i XV wieku i znajdują się  na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Podziwianie naturalnych skał było połączone ze zwiedzaniem jednego z największych Monastyrów Varlaam (św. Warłama), należącego do najstarszych klasztorów Świętych Meteor. Obecnie można tam dostać się skalnymi schodami, ale kiedyś niestety używano do tego celu specjalnych siatek lub ogromnych pojemników wciąganych za pomocą lin. Uczniowie wspinali się po tych schodach i w jednym z pomieszczeń widzieli urządzenia wykonane przez mnichów do wciągania żywności, materiałów budowlanych oraz osób.

Następnie młodzież udała się do pracowni ikon, to skarbnica wielu dzieł stworzonych ręką ludzką. Nanoszenie rysunków świętych, pozłacanie ich płatkami złota oraz ,,postarzanie ikon” wymaga  znajomości wielu technik ,,pisania ikon”. Każda z nich posiada certyfikat oryginalności. Na koniec wizyty można było zakupić oryginalną, piękną pamiątkę z Meteorów. Nawet magnesiki robione są tutaj ręcznie.

Po powrocie do autokaru uczniowie, posiadający „specjalne kupony” mieli okazję wygrać cenne nagrody np. ikony różnej wielkości, co na pewno jest bardzo oryginalną pamiątką z Tesalii.

Wycieczka ta na pewno pozostanie na  bardzo długo w pamięci wszystkich ;).

Przygotowała

Agnieszka Urban