Wycieczka do Torunia 22.11.2013

W dniu 22.11.2013 r. odbyła się wycieczka do Torunia klasy I LW i II LW. Kierownikiem wycieczki była pani E. Litewka. Opiekunowie: pan Ł. Michalak, pan G. Koper i Ks. Ł. Turbak.

Uczniowie odwiedzili planetarium, gdzie uczestniczyli w następujących seansach:

1) OPERACJA SATURN – seans dotyczył reporterskiej relacji z przebiegu misji Cassini/ Huygens, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się , jak z dala od Ziemi sterować pięciotonową sondą kosmiczną oraz jak zbadać nieznane światy Saturna, jego księżyca Tytana oraz innych satelitów „planety z pierścieniami”.

2) OSIEM PLANET – pokaz i przedstawienie informacji o planetach Układu Słonecznego, począwszy od Merkurego aż po Neptuna i Plutona. Uczniowie dowiedzieli się, jak narodził się Układ Słoneczny i jak postrzegano jego wielkość w Starożytności oraz w czasach Kopernika.

Następnie udaliśmy się do OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem. Jest to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce.

W malowniczym parku udostępniono dla zwiedzania:

1) Największy teleskop w Polsce i naszej części Europy – radioteleskop ma 32 m średnicy.

2) Radioteleskop o średnicy 15 cm,

3) Zmodernizowany 90 cm zwierciadlany teleskop Schmidta – Cassegraina

4) Historyczny astrograf Drapera.

Młodzież wróciła pełna wrażeń. Mamy nadzieję, że ich wiedza z astronomii znacznie się rozszerzyła.

Organizator wycieczki

Ewa Litewka