"PłońMY - internetowa gazeta młodych w Płońsku".

Uczniowie z ZS 1 im. Stanisława Staszica:
- Krzysztof Masiak II LW
- Julia Lukowska I LW
- Wiktoria Lukowska III TŻ
- Klaudia Belka III TI
- Piotr Łukaszewski III TI

brali udział w projekcie "PłońMY - internetowa gazeta młodych w Płońsku".

Zajęcia odbywały się w soboty w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku przy ul. Północnej 15b.

Ramowy program zajęć:

1. Warsztaty redakcyjne - odbyło się 14 takich warsztatów podczas których został stworzony zespół redakcyjny. Młodzież poznawała reguły kreatywnego pisania, gatunki dziennikarskie, sposoby tworzenia internetowych gazet.

2. Warsztaty fotograficzne - młodzież zapoznała się z tajnikami dobrej fotografii prasowej (zasady kompozycji, techniki wykonania i obróbki ciekawej fotografii), wykorzystywała własne aparaty fotograficzne lub telefony komórkowe. Zdjęcia, które powstały w czasie warsztatów zostaną wykorzystane w pierwszych numerach gazety. Odbyły się 4 takie warsztaty.

3. Warsztaty grafiki komputerowej - odbyły się 4 spotkania.

4. Zajęcia z zakresu promocji i marketingu - młodzież nauczyła się, jak rozpowszechniać gazetę w swoim mieście i swoim środowisku, jak ją promować, jak pozyskiwać nowych czytelników i współpracowników. (2 spotkania).

5. "Moja droga do dziennikarstwa" spotkanie z Mariuszem Szczygłem - opowiedział o początkach swojego pisania, jak doskonalił swój warsztat, jak doszedł do wielkich sukcesów reporterskich i pisarskich. Udzielił praktycznych rad.

6. Jak funkcjonują media w moim mieście - spotkanie z lokalnym dziennikarzem.

7. Prawo autorskie i prasowe - młodzież zapoznała się z zagadnieniami prawa prasowego i etyki zawodowej (3 warsztaty)

Wynikiem cyklu warsztatów, spotkań i prelekcji było powstanie internetowej gazety młodych, publikowanej na serwerach szkolnych. Popularyzacji tych gazet służyło spotkanie promocyjne, zorganizowane 7 grudnia 2013 r. Zaproszono młodzież, przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, przedstawicieli mediów i środowisk artystycznych w Płońsku.

16 listopada uczestnicy zajęć gościli w Warszawie, a przewodnikami po świecie profesjonalnych mediów byli: Lidia Ostałowska - pisarka i reportażystka oraz redaktor Paweł Łukasik z TVN. Uczniowie zwiedzali studia TVN 24 i na żywo podejrzeć pracę ogólnopolskiej stacji telewizyjnej.

Przygotowała
Ewa Litewka

Gratulujemy i popieramy rozwijanie zainteresowań.