Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Maslenica – gorące święto w zimnej Rosji - 20.04.2015

20 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyło się święto Maslenicy. Historia Maslenicy sięga czasów pogańskich. Było to święto na cześć słońca, pożegnanie zimy i przywitanie długo oczekiwanej wiosny. Obecnie Maslenica ma wydźwięk bardziej religijny, są to prawosławne ostatki i przygotowanie do Wielkiego Postu. Święto to obchodzone jest w marcu na siedem tygodni przed Wielkanocą i trwa cały tydzień. Celem tej uroczystości jest pojednanie z bliźnimi i wzajemne wybaczenie sobie krzywd. Podczas Maslenicy odbywają się także liczne koncerty, festyny, kiermasze i wszyscy objadają się pysznymi rosyjskimi blinami, które są symbolem słońca i których można było skosztować na korytarzach szkolnych. Podawane są one na wiele sposobów: na słodko, z różnymi farszami czy też roztopionym masłem i śmietaną.

Samowar - symbol i element kultury

Tego dnia można było też spróbować herbaty z samowara. Herbata trafiła na Ruś w XVII wieku i początkowo była uznawana za lekarstwo. Szybko jednak zyskała dużą popularność i stała się narodowym napojem. Surowy rosyjski klimat sprzyjał piciu gorącej herbaty, a ciepło samowara ogrzewało wychłodzone izby. Dzięki temu samowar stał się nieodłącznym elementem prawdziwego rosyjskiego domu, symbolem domowego ogniska i bogactwa. Samowar, będący nie tylko narzędziem kuchennym, ale też ozdobą domu, zaczęto traktować jak dzieło sztuki. Pyzaty krągły samowar jest bohaterem wielu przysłów i powiedzeń. Śpiewano o nim piosenki, opowiadano bajki. O biesiadach przy samowarze pisali najwybitniejszy rosyjscy pisarze i poeci. Żadne święto i żadna uroczystość nie mogły obejść się bez gorącej herbaty z samowara, który na stałe wszedł do rosyjskiej kultury i stał się ważnym elementem folkloru.

Referowały uczennice z klasy II LW –Katarzyna Mariańska i Milena Krakowiak.

Nadzór nad przebiegiem święta w szkole sprawowały rusycystki: Anna Nowakowska, Alina Chylińska i Elżbieta Kraszewska.

Pyszne bliny przygotowali w pracowni gastronomicznej uczniowie z klas II K i III K pod kierunkiem Pani Moniki Kon i Ewy Borawskiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji święta!



Przygotowała: Anna Nowakowska

Wygenerowano w sekund: 0.03
15,584,836 unikalne wizyty