I miejsce ucznia klasy II r- Tomasza Stosio w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego"

W dniach 2-4 czerwca odbywały się zawody finałowe XXI edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Tegoroczna edycja obejmowała okres od 1531 do 1683r. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów. W ciągu  2 dni zmagań zwycięzcy etapu wojewódzkiego z całej Polski zmierzyli się w 5 konkurencjach:

- broń i barwa,

- eksponat muzealny,

- historia oręża polskiego w malarstwie, literaturze, muzyce i filmie,

- geografia militarna,

- zabytki i obiekty historyczne.

Zawodnicy, którzy przyjechali do Warszawy osiągnęli najlepsze rezultaty z grupy 15 tys. uczniów z całej Polski, którzy przystąpili do konkursu w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i zasadnicze szkoły zawodowe. Finałowe zawody rozgrywano na terenie Muzeum Wojska Polskiego oraz Starego Miasta w Warszawie. Najpierw uczniowie zwiedzali wymienione miejsca, a następnie pisemnie musieli wykazać się wiedzą z szerokiego zakresu historii, literatury, pieśni, filmu, geografii i malarstwa. Pytania etapu centralnego konkursu prezentowały wysoki poziom trudności. Dwudniowe zmagania uczniów połączone były z atrakcjami przygotowanymi dla nich przez organizatorów konkursu. Zwiedzali warszawskie obiekty historyczne,  widzieli najnowszą ekranizację kinową „Alicja po drugiej stronie lustra” oraz wzięli udział w pięknej uroczystości złożenia kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wyniki zostały ogłoszone 4 czerwca podczas uroczystej gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. To wyjątkowe miejsce, rezydencja królów, miejsce uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podkreślało doniosły charakter wydarzenia. Wśród znamienitych gości był obecny między innymi: płk Zygmunt Łabędzki „Łoś” rocznik 1919, Prezes Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, który mówił o konieczności rozbudowania w narodzie potrzeby odpowiedzialności za Polskę i jej obronę. Namawiał zgromadzonych  w sali młodych ludzi, aby związali swe losy z wojskiem. W części artystycznej wystąpił chór Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Jedną z pieśni - My Pierwsza Brygada, zebrani na sali odsłuchali w postawie stojącej.  W trakcie uroczystości nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie. Zdobywcy miejsc od 1 do 10 otrzymali sprzęt elektroniczny ( tablety i MP4) i nagrody książkowe oraz puchary, pamiątkowe medale i dyplomy.

W kategorii zasadniczych szkół zawodowych I miejsce w etapie centralnym XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Marka Gajewskiego „ Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” zajął Tomasz Stosio – uczeń kl. IIr ( klasa o profilu - mechanik maszyn i urządzeń rolniczych)  Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku. Do konkursu Tomek przygotowywał się pod opieką nauczycielki historii – Małgorzaty Muchy. Zwycięstwo Tomka udowodniło, że rozbudzać zainteresowanie historią można na każdym etapie. Jest to niewątpliwie jedno z największych osiągnięć naukowych w naszej szkole, ale również młodzieży z terenu powiatu płońskiego.

Historia konkursu sięga roku 1995. Adresowany jest do uczniów zainteresowanych, a często również zafascynowanych historią wojskowości. Tegoroczny konkurs obejmował okres  XVI i XVII stulecia. Odbywał się pod patronatem MEN. Organizatorami byli: Mazowiecki Kurator Oświaty, działający w porozumieniu z pozostałymi kuratoriami, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „ Delta” w Płocku.

Cieszymy się z sukcesu, gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Małgorzata Mucha