PODSUMOWANIE AKCJI ZNICZ – „MOJE ŚWIATEŁKO NA ZAPOMNIANY GRÓB”

Jak co roku 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, a dzień później wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.  W   tych   dniach   szczególnie   wspominamy   naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. Nie nad każdym grobem zbierają się jednak krewni. Nie wszędzie zapłoną znicze i zabrzmią modlitwy.

Z tego powodu w październiku bieżącego roku Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował w naszej szkole zbiórkę zniczy. Na samym początku wolontariusze zaprojektowali i wykonali plakaty w kształcie zniczy informujące o zbiórce lampek, która trwała w dniach 16 -24.10.2017 r. Akcja  „Mój znicz na zapomniany grób, zorganizowana w ZS nr 1 po raz pierwszy. Społeczność naszej szkoły nie przeszła obojętnie wobec inicjatywy, co potwierdzić mogła ilość zebranych zniczy. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się zebrać ponad kilkadziesiąt zniczy.

Po zakończeniu akcji, 30.10.2017 r., członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza z klasy 4TF wraz z opiekunami, p. Anną Jackiewicz-Ochidi , i panią pedagog Moniką Gołębiowską-Łaską zanieśli znicze na cmentarz komunalny w Płońsku. Uczniowie chcieli zadbać o to, by na każdym opuszczonym grobie znalazło się światełko pamięci o zmarłym. Wolontariusze, z zapałem oraz z zaangażowaniem wykonywały powierzone zadanie. Trzeba przyznać, że miały bardzo dużo do zrobienia, gdyż liczba zaniedbanych i zapomnianych już grobów na cmentarzu jest znacznie większa niż liczba zniczy, którą tam przynieśliśmy. Po około 1,5 godzinach sprzątania wyznaczone groby zostały oczyszczone.

Wolontariusze, dla uczczenia pamięci zmarłych, zapalili symboliczny znicz i pomodlili się za ich dusze. Szkolny Klub Wolontariusza, cieszył się, że chociaż na części pomników palić się będzie światełko pamięci w to szczególne święto Wszystkich Świętych.

Kolejnym   etapem   działań   było   zapalenie   lampek   przy   grobie rodziny Goździewskich, którym opiekuje się nasza szkoła. Akcję zakończyliśmy modlitwą przy grobie zmarłego wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, pana dr hab. Józefa Barańskiego.

Szkolny Klub Wolontariusza wraz z opiekunami dziękują tym wszystkim klasom i nauczycielom,

którzy w jakikolwiek sposób wsparli naszą akcję.

Dziękujemy bardzo uczniom klas;

1LW, 2LP, 3LP, 2TŹ, 2TR, 2TS, 3TŻ, 4TSM, 2k, 3k, 3w, 3b/e

i w szczególności klasie 4TF.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała