Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Uczniowie ZS nr 1 na lekcjach historii w warszawskich muzeach.

W dniu 26.11.20015 r. uczniowie klas pierwszych i drugich Liceum Wojskowego uczestniczyli w lekcjach historii w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oraz w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie. Młodzież wyjechała po opieką: p. Anny Dobrowolskiej, Małgorzaty Zielińskiej -Nosarzewskiej oraz płk. Grzegorza Kopra.

 

Pierwszym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, którego zadaniem jest gromadzenie sprzętu ciężkiego Wojska Polskiego i armii obcych, prowadzenie działalności poszukiwawczej i wydobywczej oraz organizacja, nadzór i konserwacja sprzętu wojskowego. Uczniowie podzieleni na dwie grupy oglądali pojazdy gąsiennicowe, pojazdy kołowe, artylerię, technikę radarową, sprzęt inżynieryjny oraz sprzęt łączności. Młodzież miała także możliwość zapoznania się z unikatami, np. zobaczyli armaty Morskiej Bofors, czołgi rozpoznawcze oraz łodzie saperskie z 1939 roku.

 

Kolejna lekcja historii odbyła się w Muzeum Więzienia Pawiak, które jest szczególnym miejscem w historii Warszawy i Polski, ponieważ upamiętnia martyrologię narodu polskiego i jego walkę o niepodległość. Młodzież usłyszała historię więzienia. Dowiedziała się, w jakich warunkach przetrzymywani byli więźniowie oraz jak funkcjonował Pawiak w czasie II wojny światowej. Prowadzący lekcję zaznaczył jaką determinacją, poświęceniem i patriotyzmem wykazali się osadzeni, którzy pomimo straszliwych przesłuchań, zachowali swoją godność i wyznawane wartości. Niesamowitym przeżyciem dla wszystkich było przeczytanie fragmentów dzienników i listów więźniów, a także wysłuchanie ich relacji.

 

Wycieczka zakończyła się wspólnym zdjęciem na tle pomnika przed Muzeum Więzienia Pawiak. Kopia drzewa wiązu odlana w brązie – upamiętnia drzewo wiąz limak, które było świadkiem ludzkiego cierpienia, bohaterstwa i zbrodni, a które przetrwało wysadzenie Pawiaka. Na drzewie znajdują się tabliczki z nazwiskami ofiar.

 

Młodzież, pełna wrażeń, wzruszeń, ale także refleksji, wróciła do Płońska, twierdząc, że to wspaniała lekcja historii.

 

Przygotowała: Małgorzata Zielińska-Nosarzewska


Zdjęcia: Anna Dobrowolska

  

Wygenerowano w sekund: 0.03
15,651,307 unikalne wizyty