Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma na celu podniesienie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. Według danych Autism Europe ok. 5 mln osób w Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem. Nie ma dokładnych danych, co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach można ocenić, iż w Polsce osób z autyzmem może być co najmniej 60 tysięcy. Nie bądź zielony w temacie autyzmu! W kwietniu bądź niebieski!