„Fahrenheit 451” w teatrze Buffo

25 października 2017 r. po raz kolejny wybraliśmy się do Warszawy do teatru „Buffo” na przedstawienie w języku angielskim „Fahrenheit 451” – spektakl oparty na podstawie powieści Ray’a Bradbury’ego z roku 1953.

Wycieczkę zorganizowała: p. Małgorzata Zielińska-Nosarzewska- nauczyciel języka angielskiego. Opiekę sprawowały: p. Magdalena Jeżak oraz p. Anna Jackiewicz-Ochidi. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: 1 LP, 2LW, 2TMG.

Akcja powieści, to świat przyszłości. W tym świecie zakazana została wszelka literatura, nie wolno czytać książek ani ich posiadać. Ich usuwaniem zajmują się specjalnie wyselekcjonowani i wyszkoleni strażacy, a znalezione przez nich książki zostają spalone. Ludzie w wielkim stopniu są zmanipulowani przez media, pokazujące w kolorowych barwach nawet największe katastrofy i klęski. Zachwiana została również wartość rodziny, bo żony nie martwią się o mężów, a dzieci są traktowane jak niepotrzebny ciężar. Uczniowie na zajęciach w szkołach uczą się tylko z filmów, co powoduje ich zezwierzęcenie. Odreagowują w specjalnych „wesołych miasteczkach”, gdzie gabinet luster zastąpiony został tłuczeniem szyb, a samochodziki i karuzele super szybkimi samochodami. Dorośli, swój wolny czas poświęcają interaktywnemu programowi telewizyjnemu „Rodzinka”, gdzie mogą odgrywać swoją własną „rolę”, nie ruszając się z domu.  Głównym bohaterem jest strażak – Guy Montag – będący zagorzałym przeciwnikiem literatury. Wszystko się zmienia w momencie, gdy Guy poznaje Klarysę, swoją sąsiadkę. Podczas ich pierwszej rozmowy Klarysa zadaje mu pytanie: „Czy jest pan szczęśliwy?”. Wówczas następuje przełom w życiu bohatera oraz zachwianie jego światopoglądu. W strażaku dokonuje się przełamanie wcześniejszych oporów i odważne zadawanie sobie pytań dotyczących świata, w którym żyje.

Okazuje się, że Montag od dłuższego czasu zbiera i czyta książki, powoli dojrzewa do tego, że bez nich ludzie są pustymi ciałami, nieposiadającymi duszy, którą im z powodu ich braku amputowano. Montag planuje bunt, by przeciwstawić się systemowi, w którym żyje.

Spektakl został wyreżyserowany przez Christian’a Flint’a i Paul’a Stebbings’a i zaprezentowany przez TNT Theatre Britain. Obsadę stanowiły cztery osoby: dwie kobiety i dwóch mężczyzn, którzy wcielali się w różne role poprzez zmianę kostiumów. Spektakl został przedstawiony w sposób, który niewątpliwie przypadł młodzieży do gustu i być może skłonił młodych ludzi do chwili refleksji nad wartością książek i literatury.

Muzyka, efekty dźwiękowe, skomponowane przez Paul’a Flush’a, a także język, który okazał się dość zrozumiały sprawiły, iż uczniowie naszej szkoły po raz kolejny opuszczali teatr „Buffo” pod ogromnym wrażeniem obejrzanego przedstawienia.

Opracowała: p. Małgorzata Zielińska-Nosarzewska