Rewizyta młodzieży z Ukrainy 12-15.06.2014

Od 12-15 czerwca gościliśmy 15 – osobową delegację z naszego partnerskiego Rejonu Kovelskiego na Ukrainie. Wizyta odbyła się w ramach podpisanej 21 czerwca 2013r umowy międzynarodowej o współpracy Powiatu Płońskiego z Rejonem Kovelskim na Ukrainie.

Była to z niecierpliwością oczekiwana przez nas rewizyta ukraińskiej młodzieży, której celem jest umocnienie kontaktów, pogłębianie zaprzyjaźnionych i partnerskich stosunków oraz kontynuacja współpracy pomiędzy naszymi narodami, jak również poznanie przez gości z Ukrainy naszego kraju i polskiej kultury.

Na zaproszenie powiatu płońskiego przyjechali do nas m.in.: studenci z Kovelskiego College`u Ekonomiczno-Przemysłowego, uczniowie szkoły średniej w Lublińcu, nad którymi pieczę sprawowali Tetiana Demchuk – specjalista ds. oświaty, Yuriy Kondratovych - dyrektor centrum pomocy socjalnej rodzinom, dzieci i młodzieży, Svitlana Vaskovets – wicedyrektor szkoły średniej w Lublińcu, Volodymyr Pyts – wykładowca ekonomii, Petro Krokhmalnyy – nauczyciel informatyki oraz Tamara Możejska – nauczyciel muzyki. Po długiej, męczącej podróży delegacja została zakwaterowana w internacie przy ZSO w Płońsku.

Jeszcze tego samego dnia w ramach wieczoru integracyjnego goście udali się do gospodarstwa agroturystycznego Sielanka w Pólce-Raciąż, gdzie czekało na nich mnóstwo różnorodnych atrakcji: przejażdżki konne, strzelanie z wiatrówki i z łuku, garncarstwo, gry i zabawy sportowe, jak również ognisko i dyskoteka. Nie obyło się też bez wspólnego śpiewania polskich i ukraińskich piosenek.

W czasie całego pobytu delegacji towarzyszyła młodzież z Młodzieżowej Rady Powiatu Płońskiego. Należy wspomnieć, iż w październiku ubiegłego roku z wizytą na Ukrainie była 14 – osobowa delegacja Młodzieżowej Rady Powiatu Płońskiego, która wyniosła z wyjazdu do Kovla niezapomniane wrażenia.

Zobaczyła region z niezwykłym potencjałem, zarówno ludzkim jak i gospodarczym. Nawiązała wiele nowych przyjaźni, które same w sobie są żywym przykładem współpracy między naszym powiatem a Rejonem Kovelskim, tym bardziej z niecierpliwością oczekiwała na rewizytę ukraińskiej młodzieży.

Następnego dnia w ramach programu odbyło się spotkanie młodzieży ze starostą Janem Mączewskim i przewodniczącą Rady Powiatu Małgorzatą Muchą. Na spotkaniu były poruszane zagadnienia dotyczące m.in. tworzenia warunków dla realizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, społecznych, kulturalnych, sportowych, itp. poprzez pomoc w organizacji spotkań, wizyt studyjnych, wymianę osobową, itp., oraz występowania w miarę możliwości i potrzeb o środki unijne dla realizacji wspólnych projektów i inicjatyw.

Po spotkaniu z przedstawicielami Powiatu Płońskiego młodzież ukraińska rozegrała mecz rewanżowy w piłkę siatkową Polska-Ukraina, jak również zwiedziła Zespół Szkół Nr 1 w Płońsku i placówkę oświatową prowadzącą działania związane z praktyczną edukacją zawodową. – Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie największym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje pracowni CNC, spawalni, naprawy i użytkowania pojazdów i maszyn rolniczych, gastronomicznej oraz nowej pracowni mechatronicznej.

Program rewizyty młodzieży z Rejonu Kovelskiego obfitował również w inne atrakcje takie jak: rekreacja na basenie, warsztaty teatralne w MCK, zakupy, spacery po mieście. Podczas swojego pobytu nasi goście mieli również okazję uczestniczyć w XV Mazowieckich Dniach Rolnictwa, gdzie mogli obejrzeć Mazowiecką Wystawę Zwierząt Hodowlanych, Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi, stoiska z produktami regionalnymi, stoiska artystów i twórców ludowych oraz wystawę maszyn i urządzeń rolniczych.

Ostatni dzień wizyty goście z Ukrainy spędzili w Warszawie, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzali Starówkę, Krakowskie Przedmieście oraz Nowy Świat. Pobyt w stolicy został upamiętniony wspólnymi fotografiami na tle najbardziej znanych miejsc Warszawy tj.: pomnikiem Warszawskiej Syrenki, pomnikiem Adama Mickiewicza, Kolumny Zygmunta, Barbakanu, Gnojnej Góry, Pałacu Prezydenckiego, Uniwersytetu Warszawskiego. Dokonali tam również zakupu licznych pamiątek z pobytu w Polsce.

Przygotowała

Małgorzata Mucha