Chrzest naszych strażaków SONA 2012 - 12.10.12

W dniu 12.10.2012 uczniowie naszej klasy mundurowej o specjalności strażackiej wzięli udział w powiatowych ćwiczeniach obronnych SONA 2012, które odbyły się w Nowym Mieście.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur współdziałania organów i sił układu pozamilitarnego powiatu płońskiego w sytuacji bezpieczeństwa państwa i wojny oraz wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia. Wszystkie działania wymagały sprawdzenia współpracy sił ratowniczych i innych jednostek organizacyjnych.

Nad Zalewem w Nowym Mieście odbył się także pokaz wybranych elementów ratownictwa wodnego i powodziowego, gdzie stworzono zbliżone warunki do tych występujących podczas powodzi.

Zaprezentowano sprzęt ratownictwa wodnego oraz pokaz ewakuacji osób z zalanego budynku przy użyciu łodzi aluminiowej, bezprzewodowej łączności podwodnej i ratownictwa tonących.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz jednostki samorządowe powiatu.

Były to pierwsze ćwiczenia tego typu, w których wzięli udział nasi strażacy. Obserwowali oni również działania profesjonalnych służb ratowniczych w akcji podczas pozorowanych wypadków drogowych z dużą liczbą poszkodowanych w różnym wieku.

Opiekę nad naszymi strażakami sprawowali kpt Andrzej Głowacki KP PSP oraz p. A. Markowski. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, że mieli okazję obserwacji i udziału w ćwiczeniach profesjonalnych strażaków.

Nasi przyszli strażacy przekonali się, że praca strażaka jest bardzo ciężka. W związku z tym muszą dbać o swoją kondycję fizyczną. Ważne są także silne nerwy i umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Mamy nadzieję, że ćwiczenia te wpłyną pozytywnie na dalsze kształcenie młodzieży w tym kierunku.

Przygotowała
Agnieszka Urban