Młodzież z klas policyjnych na Debacie Społecznej -18 maja 2015

18 maja w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie oddział Poświętne w Płońsku odbyła się debata powiatowa z udziałem Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Hasłem przewodnim tegorocznej debaty, poświęconej bezpieczeństwu osób starszych oraz profilaktyce rówieśniczej wśród młodzieży, było: „Wspólnie bezpieczniej" .
W debacie uczestniczyli mieszkańcy powiatu (głównie seniorzy i młodzież), przedstawiciele poszczególnych służb, instytucji, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz zaproszeni goście. W spotkaniu uczestniczyli również: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz, Starosta Płoński Andrzej Stolpa oraz Komendant Powiatowy Policji w Płońsku insp. Piotr Leonarcik.
Nie zabrakło również naszej młodzieży z klas policyjnych, która aktywnie uczestniczyła w debacie.

Głównym celem debaty było wspólne wypracowanie wniosków do realizacji, służących poprawie bezpieczeństwa na terenie powiatu. Każdy uczestnik spotkania po prezentacji dot. głównie zagrożeń czyhających na seniorów (w tym oszustw metodą na tzw. „wnuczka") i działań profilaktycznych dedykowanych osobom starszym i młodzieży, mógł zgłosić własne uwagi i propozycje.

Dodatkowo uczestnicy debaty, których w sumie było ok. 200 osób, wypełnili ankiety oceniając m. in. poziom bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania. Do ich dyspozycji przez czas trwania debaty był punkt informacyjny, w którym dyżurował policjant odpowiadający na pytania interesantów. Funkcjonariusz osobom zainteresowanym rozdawał ulotki edukacyjne i wizytówki z nr telefonów policjantów pełniących funkcję dzielnicowych.

Uczestnicy debaty wypracowali wnioski, które w niedługim czasie będą realizowane:
1.Włączenie młodzieży klas policyjnych w przedsięwzięcia realizowane przez Policję, w szczególności w działania profilaktyczne.
2.Promowanie i organizacja spotkań seniorów z młodzieżą w celu wymiany doświadczeń.
Zwiększenie liczby spotkań oraz rozszerzenie kręgu osób, do których są skierowane ,w zakresie agresji ze strony zwierząt (w szczególności prowadzonych przez policyjnych przewodników psów służbowych).
3.Dokonanie przeglądu wraz z zarządcą drogi w rejonie przejazdu kolejowego w Cieszkowie Nowym.

III debata powiatowa zakończyła się tuż po godz. 14:00 nietypowo, bo występem członków stowarzyszenia „Wiecznie Młodzi".

Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Anna Nowakowska i Dorota Gut-Pacuszka.

Przygotowała: Anna Nowakowska