Kraina wodospadów i wody termalne w Środkowej Macedonii

Projekt pt. „Zagraniczne praktyki życiową szansą dla ucznia technikum” o numerze 2019-1-PL01- KA102-063391współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna. Konkurs 2019

W dniu 16 listopada 2019 uczniowie Zespołu Szkół nr 1, realizujący projekt w ramach programu Erasmus+ wybrali się na kolejną wycieczkę po pięknej Grecji. Tym razem nasz autokar zabrał nas do krainy wodospadów  w Edessie w regionie Macedonia Środkowa oraz do miejscowości Loutra Pozar z ciepłymi leczniczymi źródłami.

Wbrew pozorom największy i najpiękniejszy wodospad o wysokości 70 metrów nie jest położony w pięknych górach, tylko w centrum miasta. Pomimo tego robi ogromne wrażenie. Warto było także zejść kamiennymi schodami na sam dół i zobaczyć jeszcze jeden wodospad, mniejszy, ale równie ładny. Dla osób, które szukały dodatkowych wrażeń była okazja do pochodzenia pod wodospadem. Przez miasto przepływają strumienie, które spływając z klifów tworzą liczne wodospady. Zapierający dech krajobraz, widok z góry, jak marzenie oraz  zapach magicznej przyrody, rekompensował zmęczenie po całym tygodniu pracy.  Potem obowiązkowo był czas na zakup pamiątek z Grecji Wink.

Następnie pojechaliśmy do Lutra Pozar, kurortu w północnej Grecji, uzdrowiskowej miejscowości z wodami  termalnymi. U podnóża Góry Kajmakczałan znajduje się cały kompleks basenów termalnych. Terapia w tych wodach wspomaga leczenie chorób reumatycznych, dermatologicznych, ginekologicznych i układu oddechowego. Gorące źródła wpływają również na poprawę kondycji każdego, zarówno tych korzystających z kąpieli, jak i pijących termalną wodę. Kąpaliśmy się w tych basenach, sprawdziliśmy i potwierdzamy, że jest to bardzo miłe i relaksujące miejsce z gorącymi źródłami wody oraz z  pięknymi krajobrazami. Jeśli komuś nie odpowiadały gorące źródła , można było skorzystać z orzeźwiającego icecold wodospadu w pobliżu.

Dla osób kochających piesze wędrówki też były dodatkowe atrakcje. Wspinaczka na pobliskie zbocza gór z jesiennymi krajobrazami listopadowej jesieni i zaglądanie do małych napotkanych po drodze jaskiń, również dostarczyło wiele wrażeń.

Po wielu atrakcjach całego dnia wróciliśmy do Leptokarii. Był to bardzo udany wyjazd. Warto było by tu kiedyś wrócić ponownie i podelektować się urokami naturalnej przyrody Smile.

Przygotowała

Agnieszka Urban