PŁOŃSK ZIELONYM MIASTEM

Wszystkie pomysły młodzieży zamieszczamy poniżej, zwracając się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z nimi, mając nadzieję na ich realizację w przyszłości.

1) Ograniczenie  ruchu pojazdów w pobliżu Zespołu Szkół Nr 1 i szpitala, przez udrożnienie drogi wjazdowej z trasy E7 do Płońska. Droga jest bardzo niebezpieczna, gdyż często jest ona zakorkowana przy szkole. Uczniowie dojeżdżający autobusem, który zatrzymuje się przy szpitalu mają problem z przejściem na druga stronę ulicy. W pobliżu jest także szpital, pogotowie ratunkowe i straż pożarna, instytucje, które  mają za zadanie niesienie pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Na duże zanieczyszczenie powietrza narażeni są uczniowie i pracownicy szkoły, pacjenci szpitala, mieszkańcy czekający na autobus na przystanku przy ZS nr 1 itp.  Dodatkowo jest to bardzo niebezpieczne miejsce, ponieważ na tej drodze zdarzały się wypadki i kolizje drogowe.

2) Ograniczenie ruchu pojazdów na ul. Leśników. Wprowadzenie ruchu pojazdów tylko w jednym kierunku (wjazd na targowicę lub wyjazd) oraz wprowadzenie ruchu pojazdów od strony Kauflandu a ten istniejący wjazd przeznaczyć tylko dla osób pieszych.  Obecny ruch jest niewskazany ze względu na wzrost stężenia niebezpiecznych pyłów, ale także ze względu na  duży ruch samochodów na  drodze, po której chodzi bardzo dużo ludzi w różnym wieku, co stwarza zagrożenie wypadkami. Dodatkowo, prosimy o postawienie znaku zakazu postoju pojazdów po obu stronach ul. Leśników. Obecnie wzdłuż tej ulicy zatrzymuje się dużo samochodów, które stwarzają dodatkowe zagrożenie dla młodzieży, która idzie do szkoły lub wraca do domu po zakończonych lekcjach oraz ze względu na dodatkową emisję pyłów dostających się do powietrza.

3) Ograniczenie ruchu samochodów w centrum miasta i wprowadzenie ruchu dozwolonego jedynie dla rowerów, co poprawiłoby jakość powietrza w miejscach, gdzie jest gęsta zabudowa budynków a tym samym duże stężenie pyłów.

4) Umieszczenie stojaków na rowery przy supermarketach, sklepach, restauracjach, szkołach. Każdy mieszkaniec mógłby bezpiecznie pozostawić swój rower i udać się na zakupy, zjeść coś w miłym towarzystwie i miejscu itp.

5) Budowanie bezpiecznych ścieżek rowerowych, które umożliwią dotarcie do szkoły, pracy i sklepu. Działanie to, przyczyniłaby się do zmniejszenia  ruchu pojazdów, co spowodowałoby spadek niskiej emisji. Uczniowie i mieszkańcy mogliby dojeżdżać do szkoły lub pracy rowerem, co obniżyłoby stan zanieczyszczenia powietrza.

6) Co roku sadzenie kilku drzew w Dniu Ziemi przez władze miasta i powiatu w miejscach, gdzie nie ma żadnych drzew (np. przy drogach wylotowych z miasta, w centrum miasta), które mogą stanowić naturalną barierę dla niebezpiecznych pyłów.

7) Ograniczenie  ruchu samochodów w pobliżu szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Niska emisja jest bardzo szkodliwa, szczególnie dla dzieci i młodzieży, którzy są narażeni na choroby układu oddechowego.

8) Posadzenie drzew przy ścieżkach rowerowych od strony supermarketu Kaufland, które stałyby się naturalną barierą dla pyłów zawieszonych w powietrzu oraz tłumiłyby hałas. Można bezpiecznie  spacerować i jeździć asfaltowymi ścieżkami, ale brakuje tam drzew i krzewów, które zbierałyby niebezpieczne pyły.

9) Ustalenie terminu obchodzenia ,,Dnia bez samochodu”, zachęcając w ten sposób do korzystania z innych alternatywnych, bardziej ekologicznych sposobów poruszania się po mieście np. pieszo lub rowerem. Jeśli ktoś mieszka poza miastem, w tym dniu niech zabiera swoich znajomych, ograniczając ilość pojazdów po mieście oraz emisję spalin. Proponujemy, by był to dzień 5 maja.

10) Zamieszczanie na stronie internetowej Miasta Płońska i Powiatu Płońskiego informacji na temat jakości powietrza, które są podawane przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska oraz zaleceń o pozostawianie w domu w przypadku chorych na zapalenie płuc, alergików itp.

Apelujemy do członków Rady Miasta oraz Rady Powiatu Płońskiego o pochylenie się nad naszymi propozycjami, których realizacja w perspektywie czasu poprawi jakość powietrza, którym oddychamy i będziemy mogli z przyjemnością spacerować ulicami miasta bez obaw o nasze zdrowie.

Grupa WEŹ ODDECH oraz młodzież

z Zespołu Szkół  nr 1 w Płońsku