Certyfikaty rozdane

W dniu 4 października po raz kolejny wręczono certyfikaty uczniom klas trzecich o profilu mundurowym. W tym roku klasa wojskowa obchodziła swój Jubileusz 20-lecia. Z tej okazji gościliśmy przedstawicieli wojska, instruktorów, pomysłodawców i osoby, które przed 20 laty zainicjowały powstanie klas wojskowych.

O godzinie 9.30 uczniowie ZS nr 1 pod kierunkiem nauczycieli wychowawców klas mundurowych: p. A. Dobrowolskiej i D. Gut-Pacuszki,  z żołnierską werwą  oprowadzili gości po poligonie klas mundurowych. Dawid Ziemnicki i Adela Malon przybliżyli cele i zadania klas wojskowych, przypominając pierwszych organizatorów obozów szkoleniowych w Orzyszu i Szczecinie: płk Wojciecha Płocicę, ppłk Andrzeja Kłopockiego i  ppłk Grzegorza Kopra. Prowadzący zaprezentowali fragmenty filmów, podczas których uczniowie zgłębili tajniki rzemiosła żołnierskiego.

Wśród gości byli: ppłk Mariusz Łuszczyński, który reprezentował płk Roberta Kamińskiego – dowódcę 2.Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, płk Wojciech Płocica- przedstawiciel sztabu generalnego w Warszawie, ppłk Sylwester Drozd- dowódca 3. Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie, ppłk Grzegorz Kałamaga- przedstawiciel dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, ppłk Grzegorz Koper-koordynator klas wojskowych, pan Stanisław Świerczewski- pierwszy wychowawca klas wojskowych. Na uroczystość przybyli także ci, którzy nadal są szczególnie zaangażowani w działalność klas mundurowych: insp. Jarosław Brzozowski - Komendant Powiatowej Policji w Płońsku, st. bryg. Dariusz Brzeziński- komendant Powiatowej Straży Pożarnej, pani Elżbieta Wiśniewska- Starosta Powiatu Płońskiego, pan Bogdan Lewandowski- komendant Straży Miejskiej reprezentujący Pana Burmistrza Andrzeja Pietrasika, Pani Krystyna Rusin- starszy wizytator kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Ciechanowie, która reprezenowała pana Jacka Zawiślińskiego – dyrektora Kuratorium Oświaty. Ponadto obecni byli: pan insp. Sebastian Milewski-dowódca  Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, ppłk Krzysztof Futyma- Wojskowy Komendant Wojskowych Uzupełnień w Ciechanowie, p. Dariusz Żelasko- Przewodniczący Rady Powiatu  oraz wójtowie: p Beata Pierścińska p. Adam Sobiecki ,  p. Marek Czerniakowski – Wójt Gminy Joniec, p. Anna Dumińska – Kierska sekretarz gminy Raciąż, reprezentująca pana wójta-  Zbigniewa Sadowskiego.

O godzinie 10.00 na terenie kompleksu boisk szkolnych rozpoczęła się druga część uroczystości. Prowadził ją pan por. Damian Zań,  a komentatorami uroczystości byli uczniowie: Dawid Ziemnicki oraz Adrianna Raźniewska. 26 uczniów z klasy wojskowej i 25 z klasy policyjnej po pomyślnie zakończonym szkoleniu uzyskało certyfikat oraz pamiątkową statuetkę. Dwoje uczniów: Mateusz Żulewski z klasy III LW oraz Zuzanna Baranowska z klasy III LP zostało za wyróżnioniającą postawę, zaangażowanie oraz godne reprezentowanie szkoły przez ostatnie dwa lata.

Dyrekcja podziękowała pomysłodawcom i osobom, które przyczyniły się do powstania przed 20 laty  klas wojskowych, odczytując cytat, który został umieszczony na pamiątkowej statuetce: ,,Najzwyklejsze rzeczy mogą stać się niezwykłe, dzięki tworzeniu ich z właściwymi ludźmi…” (Elizabeth Green)

Uczniowie wzięli udział w uroczystej defiladzie, a po zakończeniu oficjalnej uroczystości w ramach obchodów 100-lecia powołania Policji - Państwowa Kompania Reprezentacyjna Policji - zaprezentowała pokaz musztry paradnej pod dowództwem starszego sierżanta Kamila Deresza. Klasa wojskowa przedstawiła swój pokaz musztry, nie odbiegając poziomem od zawodowców. Do występu przygotował uczniów Pan Piotr Żochowski.

Po zakończeniu uroczystości wręczenia certyfikatów wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę i słodki poczęstunek wykonany przez uczniów naszej szkoły. Oczywiście, jak na jubileusz przystało, nie zabrakło tortu. Wprowadziła go pani dyrektor Marzanna Szacherska, akcentując wagę 20- lecia istnienia klas wojskowych.

Na placu przy internacie szkoły Policja i 2. Pułk Saperów z Kazunia, współpracujący od lat z ZS nr 1,  przygotowali atrakcje dla młodzieży szkół podstawowych i Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku.

Była to niezwykle wzruszająca uroczystość. Zaproszeni goście podkreślili rangę tego wydarzenia, które wpisało się w tradycję szkoły.

zobacz zdjęcia ...

pismo z Biura Edukacji Historycznej-Muzeum Policji KGP - zobacz