Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Jury "rzucone na kolana"!!!! – 17.01.2014 r.

17 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Żyrardowie odbył się VII Ogólnopolski Anglojęzyczny Festiwal Humoru (English–speaking Festival of Humour). Jest to impreza cykliczna, która od siedmiu lat jest objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Powiatu Żyrardowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło wydawnictwo językowe PEARSON LONGMAN.

Głównym tematem Festiwalu był przegląd krótkich anglojęzycznych form humorystycznych-skeczy. W tegorocznej edycji, ku zaskoczeniu samych organizatorów, wzięły udział aż 22 zespoły uczniowskie z całej Polski, m.in. z Warszawy, Ożarowa Mazowieckiego, Przemyśla, Aleksandrowa Kujawskiego, Włoszczowa, Łodzi, Słupska i oczywiście z Płońska. Uczniowie klasy IV TI: Michał Kaliściak i Konrad Nowicki reprezentowali naszą szkołę, a równocześnie nasze miasto-Płońsk.

Wszystkie grupy biorące udział w Festiwalu przygotowały i odegrały po jednej scence w języku angielskim. Miała ona przybliżać wydarzenie z życia codziennego. 10 minutowe skecze były zaczerpnięte z dostępnych źródeł, bądź stanowiły inwencję twórczą zespołów i ich opiekunów.

Aktorów-uczestników oceniało jury, w skład którego wchodzili Przedstawiciele czołowych wydawnictw językowych w Polsce takich jak: Pearson Longman, Macmillan Polska, Oxford University Press, a także MM Publications. Gościem specjalnym tegorocznej edycji był młody amerykański pisarz goszczący w tym czasie w Polsce, Daedalus Chaos Inkandthink. Jurorzy brali pod uwagę, podobnie jak w poprzednich edycjach Festiwalu: umiejętności językowe (łatwość komunikacji, płynność, wymowa, akcent), umiejętności aktorskie, przygotowanie uczestników (znajomość tekstu, rekwizyty, stroje) oraz ogólne wrażenie aktorskie.

W tym roku, ku naszej wielkiej radości, serca zgromadzonych w konkursowym jury, podbił skecz zaprezentowany przez dwóch płońszczan, a zarazem uczniów IV klasy Technikum Informatycznego: Michała Kaliściaka i Konrada Nowickiego. Aktorzy-amatorzy okazali się bezkonkurencyjni, zajmując pierwsze miejsce.

Pomysł na zwycięski skecz o przewrotnej nazwie ‘The Nipples’ case’ („Przypadek państwa Sutków”) został zaczerpnięty z serialu komediowego ‘A Bit of Fry and Laurie’ utrzymanego w konwencji ‘sketch show’
i prowadzonego przez parę legendarnych brytyjskich komików Stephena Fry’a i Hugh Laurie’ego (szerszej publiczności znanego z roli niepokornego lekarza w serialu Dr House).

Nad tekstami pracowali: uczniowie Michał i Konrad pod czujnym okiem nauczycielki języka angielskiego w ZS nr 1 w Płońsku Anna Jackiewicz-Ochidi.


Żartobliwy skecz rozgrywa się na posterunku policji, gdzie zgłasza się dziwnie wyglądający mężczyzna twierdząc, że skradziono mu samochód. Sprawy szybko komplikują się, przybierając groteskowo-komiczny wymiar, gdy okazuje się, że odpowiedź na proste z pozoru pytanie „What’s your name?”(„Pańskie nazwisko proszę…”) jest sprawą dużo bardziej skomplikowaną... Ze względu na wymowę, a także z uwagi na niedorzeczność nazwiska (Mr Nipple - pan Sutek), miała miejsce komiczna sytuacja. Gdy sprytny policjant (Konrad Nowicki) poradził sobie z problematycznym intruzem, za pomocą dosłownego „mordobicia”, na posterunku pojawia się pani Sutek (Mrs Nipple- w podwójnej roli Michał Kaliściak) twierdząc, że jej mąż zniknął z ich ,,młodą” sąsiadką i…pięknym Jaguarem. Po raz kolejny nic nie jest jak być powinno...

Nasi aktorzy zachwycili jurorów: grą aktorską, kreatywnością i niezwykłym poczuciem humoru. ,,Chłopcy znakomicie wcielili się w kreowane postaci, byli po prostu naturalnie śmieszni”- argumentował zajęcie przez naszych uczniów pierwszego miejsca, jeden z jurorów Grzegorz Wilkosz, przedstawiciel MM Publications na terenie Polski.

Droga aktorów-amatorów do zwycięstwa nie była jednak tak prosta ze względu na żmudne przygotowania, ogrom obowiązków poza zajęciami z języka angielskiego, bo przypominam, że są to uczniowie klasy maturalnej. Przed konkursem, podczas próby generalnej, zorganizowanej przez pomysłodawców Festiwalu, uczniowie mogli podejrzeć przygotowania prowadzone przez konkurencję.

Wszyscy mieliśmy wątpliwości, czy skecz się spodoba, bo jego komizm charakteryzował się dość wyrafinowanym poczuciem humoru, opartym przede wszystkim na słowie. Jak się później okazało dowcip oparty na klasycznym absurdalnym angielskim poczuciu humoru, okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Trzeba nadmienić, że od początku wszystkich pocieszał i napawał optymizmem, jeden
z uczestników-aktorów, Michał Kaliściak, który zapewniał, że „jeśli nie podbijemy Żyrardowa w jeden dzień, to na pewno w dwa dni”. Tak też się stało. Jurorzy uznali ten występ za najlepszy!

“To było wspaniałe, budujące doświadczenie, tak bardzo potrzebne nam na zakończenie szkoły i uwieńczenie przygody z „kabaretem szkolnym”-mówi Konrad Nowicki, skeczowy policjant. Obaj uczniowie kończą w tym roku Technikum Informatyczne
i żegnają się ze swoją przygodą z teatrem amatorskim. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku obu uczniów-aktorów Grupy Teatralnej A&A przy ZS nr 1 mogliśmy oglądać w szkolnym przedstawieniu ‘CinderellaToday - Kopciuszek w wersji nowoczesnej”, wystawianego w sali teatralnej kościoła parafialnego pw. Św. Maksymiliana Kolbe. Popisy umiejętności aktorskich jednego z nich, Michała Kaliściaka, będziemy mogli jeszcze raz podziwiać w przedstawieniu „Girl in Red-Czerwony Kapturek we współczesnej wersji’, które będzie wystawiane 13 i 16 lutego w sali teatralnej parafii św. Maksymiliana Kolbe w Płońsku.

Jestem bardzo dumna ze swoich uczniów, dostarczyli wszystkim zgromadzonym tego dnia na sali moc niezapomnianych wrażeń artystycznych. Ich zwycięstwo, zwłaszcza ze względu na dużą konkurencję, przyniosło ogromne zadowolenie, a mnie osobiście poczucie zawodowego spełnienia. Wspólnie z uczniami pragnę podziękować organizatorowi
i pomysłodawcy przedsięwzięcia Igorowi Pańkowowi- nauczycielowi języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej za gościnność, życzliwość i cenne uwagi, które pomogły nam zwyciężyć na deskach żyrardowskiej sceny.

Szczególne podziękowania kierujemy także w stronę naszego kolegi-technicznego, Damiana Łukaszewskiego, ucznia kl IV TI, który towarzyszył nam na występach, wspierał, dbał
o rekwizyty i garderobę.

Dziękujemy także Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 za umożliwienie wyjazdu, a tym samym możliwość wzięcia udziału w Festiwalu.

Anna Jackiewicz-Ochidi
z grupą teatralną


SERDECZNIE GRATULUJEMY SUKCESU AKTOROM I NAUCZYCIELCE JĘZYKA ANGIELSKIEGO PANI JACKIEWICZ - OCHIDI.


Co napisano w prasie?
 
Wygenerowano w sekund: 0.03
15,584,837 unikalne wizyty