Uczniowie klas mundurowych podczas wyjątkowych rocznic

Wiele ważnych dla kraju rocznic obchodzimy w sierpniu. Jedną z nich jest bez wątpienia uroczystość wspomnienia wydarzeń z 1920 roku. Pomimo, że obchody miały miejsce w wakacje młodzież klas mundurowych ZS nr 1 pamiętała o wydarzeniach sprzed 97 lat i wzięła w nich udział. Bitwa Arcelińska wchodziła w skład Bitwy Warszawskiej i  pozwoliła ostatecznie pokonać bolszewików. Dlatego 15 i 20 sierpnia, Płońsk wspominał bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, a nasi uczniowie godnie reprezentowali społeczność uczniowską.

,,Na Cud nad Wisłą należy patrzeć przez pryzmat historyczny, ale i od strony duchowej” - mówiono podczas Mszy Św. w intencji ojczyzny, w której brali udział dyrktorzy: p. M. Szacherska, p. A. Rykowska, p. E. Prusak, p.S. Urban, nauczyciele: p. A. Dobrowolska i p. D. Gut, wychowawcy: p. M. Mucha, A. Witólska, p. P. Żochowski, p. M. Zielińska-Nosarzewska i przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku.

Uroczystości 15 sierpnia rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny, która odbyła się w Kościele pw. św. M. Kolbego w Płońsku. Ksiądz kan. Zbigniew Sajewski podkreślał, że  patriotyzm jest cenną wartością, którą należy przekazywać młodym pokoleniom. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, by przy mogile poległych z 1920 r. (według historycznych źródeł, spoczywa tam 22 żołnierzy walczących wówczas w okolicach Płońska), zapalić znicze i złożyli wiązanki kwiatów.

Tydzień później -  20. 08. 2017r w Arcelinie odbyły się obchody 97. rocznicy zwycięskiej bitwy wojsk polskich nad bolszewikami. Podczas uroczystości asystę honorową pełnili uczniowie klas wojskowych (I i II LW). Reprezentowali oni szkołę podczas polowej Mszy Świętej, po której wspólnie z przedstawicielami dyrekcji i nauczycielami ZS nr 1 złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym bohaterom tego wydarzenia sprzed 97 lat.

Opiekunami młodzieży byli: p. wicedyrektor Stanisław Urban, p. Mieczysław Szadkowski i p. Piotr Żochowski.

zobacz zdjęcia...

Opracowali: A. Dobrowolska, P. Żochowski