Światowy Dzień Krwiodawstwa 14.06.2012

Światowy Dzień Krwiodawcy był obchodzony pod hasłem „Wszyscy krwiodawcy są bohaterami”, Komisja Europejska zwraca uwagę na to, jak ważne są bezpieczne zasoby krwi.

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się okolicznościowe pogadanki oraz wystawy zachęcające do oddawania krwi przez nauczycieli i uczniów. Coraz więcej naszej młodzieży oddaje krew, która jest bezcennym lekiem.

Obecnie ponad 500 milionów mieszkańców UE polega na krwi oddawanej przez mniej niż 15 milionów krwiodawców. To nie wystarczy, aby pokryć potrzeby tych Europejczyków, którzy cierpią na choroby przewlekłe i potrzebują regularnych transfuzji, a także osób, które uległy wypadkowi i ich przeżycie zależy od dostępności krwi.

Krew to życie. Każdy z nas może potrzebować krwi, aby wyzdrowieć po przebytej operacji albo poważnym wypadku. Wielu Europejczykom, którzy cierpią na choroby przewlekłe, takie jak hemofilia lub talasemia, krew potrzebna jest stale. Krew ma ogromne znaczenie.

Jeśli chodzi o krew, krajowe organy odpowiedzialne za ochronę zdrowia stale zmagają się z dwoma poważnymi problemami: terminem przydatności krwi i brakiem dostaw krwi. Krew nie może być długo przechowywana, dlatego potrzebne jest regularne uzupełnianie jej zapasów. Na dodatek wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na krew. Jest to spowodowane częstszym występowaniem chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby nowotworowe lub urazy stawu biodrowego, których leczenie często wymaga interwencji chirurgicznej, a co za tym idzie zwiększa zapotrzebowanie na krew.

Przepisy określają kryteria, na podstawie których kwalifikowani są krwiodawcy oraz pomagają dawcom w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji co do tego, kiedy należy oddawać krew. Prawo wymaga też badania krwi pobranej od dawców oraz nakłada wymogi jakościowe regulujące sposób obchodzenia się z zebraną lub pobraną od dawców krwią.

KOBIETY mogą oddać krew 4 razy w roku w ilości 450 mililitrów w odstępach nie krótszych niż 8 tygodni. Kobiety muszą ważyć więcej niż 50 kg, by oddawać krew.

MĘŻCZYŹNI – oddają krew pełną w ilości 450 mililitrów w odstępach nie krótszych niż 2 miesiące, czyli 6 razy w roku. Mężczyźni oddający krew muszą ważyć 80-90 kg by jednorazowo oddać taką ilość krwi.

Zachęcamy do oddawania krwi i niesienia pomocy potrzebujacym.

Przygotowała

Agnieszka Urban