„Z Literaturą Rosyjską na Ty”

31 maja 2017 roku w Zespole Szkół nr 1 im. S. Staszica w Płońsku odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Z Literaturą Rosyjską na Ty”. Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu płońskiego recytowali utwory w języku rosyjskim i walczyli o cenne nagrody. Organizatorkami konkursu były panie uczące w ZS nr 1 języka rosyjskiego: p. Anna Nowakowska, p. Alina Chylińska i p. Elżbieta Kraszewska.

- Organizowanie konkursów powiatowych przez Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku już na stałe wpisało się w tradycję szkoły. Celem bieżącej edycji jest przede wszystkim rozpowszechnianie kultury języka rosyjskiego oraz integracja uczestników poprzez obcowanie z literaturą rosyjską- zaznaczyła pani dyrektor Marzanna Szacherska.

- Udział w konkursach daje uczniom i nauczycielom niepowtarzalną szansę porównania umiejętności językowych. Wszystko odbywa się w duchu zdrowej rywalizacji, która wzmacnia chęć do działania i odnoszenia małych czy większych zwycięstw - dodała p. Anna Nowakowska.

Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością: p. Andrzej Stolpa – Starosta Powiatu Płońskiego i p. Anna Dumińska-Kierska – Wicestarosta Powiatu Płońskiego. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Płońsku.

Podczas konkursu goście oraz uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację przybliżającą inicjatywy nauczycieli języka rosyjskiego Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica, a także mogli wysłuchać refleksji i wspomnień zwycięzcy ubiegłorocznej edycji konkursu - Przemysława Białoskórskiego z klasy III TR, który we wrześniu 2016r. w nagrodę wyjechał do Rosji i w ciągu tygodniowego pobytu uczestniczył w Międzynarodowym Forum Młodzieżowym w Smoleńsku.

Po części konkursowej i burzliwych obradach, Jury w składzie: przewodnicząca: pani Joanna Gregorczyk - doradca metodyczny, autorka podręczników do nauki języka rosyjskiego, wykładowca akademicki oraz członkowie: pan Aleksander Dodonov – kierownik departamentu języka rosyjskiego w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie, pani prof. dr hab. Ludmiła Szypielewicz – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Dyrektor Centrum Edukacji Języka Rosyjskiego w Warszawie, a także panie: Zofia Grabowska i Bożena Zygiel – nauczyciele języka rosyjskiego z wieloletnim doświadczeniem, wybrało czterech laureatów.

Zwycięzcy tegorocznego VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego to:

I miejsce – Przemysław Białoskórski - ZS nr 1 im. S. Staszica w Płońsku (opiekun Elżbieta Kraszewska)

II miejsce –Dominik Parulski - ZS nr 1 im. S. Staszica w Płońsku (opiekun Alina Chylińska)

III miejsce – Dominik Markiewicz - ZS nr 2 im. L. Rutkowskiego w Płońsku (opiekun Anna Malczewska)

IV miejsce – Klaudia Horo - ZS im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku (opiekun Agnieszka Bąkowska-Krucz)

Warto wspomnieć, że głównymi nagrodami w konkursie były cenione pozycje literackie w oryginalnej rosyjskiej wersji językowej, słowniki, pamięć przenośna. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, natomiast w czasie przerwy zaproszeni goście, młodzież z opiekunami, udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku. Nagrody zostały zakupione dzięki darczyńcom i sponsorom, którym organizatorzy konkursu serdecznie dziękują.

Sponsorami nagród w konkursie byli: Starostwo Powiatowe w Płońsku – Pan Andrzej Stolpa Starosta Powiatu Płońskiego, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego – Prezes pani profesor Ludmiła Szypielewicz Centrum Edukacji Języka Rosyjskiego – Dyrektor pani profesor Ludmiła Szypielewicz, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie – kierownik departamentu języka rosyjskiego - Pan Aleksander Dodonov.

Organizatorki składają specjalne podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia językowego- Pani Marzannie Szacherskiej – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica w Płońsku oraz Starostwu Powiatowemu w Płońsku za objęcie honorowym patronatem. Ponadto dziękują: Pani Profesor Ludmile Szypielewicz – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, za wspieranie wszelkich inicjatyw językowych realizowanych w Zespole Szkół nr 1 im. S. Staszica w Płońsku. Podziękowania skierowane są również do pana Aleksandra Dodonova – Kierownika Departamentu Języka Rosyjskiego w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie i Pani Joanny Gregorczyk – za profesjonalizm i rzeczową pracę podczas obrad.

Zwycięzcom gratulujemy, a miłośników recytacji tekstów w języku rosyjskim zapraszamy za rok.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: p. Anna Nowakowska