Wyjazd klasy II LW do Muzeum Romantyzmu i Pozytywizmu

Dnia 25 maja 2017r. młodzież z klasy II LW z wychowawcą p. M. Zielińską- Nosarzewską oraz nauczycielem języka polskiego: p. A. Dobrowolską wzięła udział w literackiej wycieczce do Opinogóry i Gołotczyzny.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z atmosferą i światopoglądem epoki romantyzmu. Uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat: ,,Moda w XIX wieku”. W Opinogórze pani przewodnik przybliżyła uczestnikom biografię i twórczość Zygmunta Krasińskiego i oprowadziła po urokliwym, neogotyckim pałacyku na wzgórzu, prezencie ślubnym Wincentego Krasińskiego, który zaaranżował ślub syna z arystokratką Elizą Branicką. Młodzież miała również okazję poznać architekturę parku w stylu angielskim, zobaczyła podziemia grobowe, miejsce pochówku Zygmunta Krasińskiego.

Po krótkiej przerwie obiadowej grupa udała się do Gołotczyzny, do willi o nazwie „Krzewnia”, w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski- twórca pozytywistyczny. Uczniowie spotkali się z sympatią i gościnnością opiekunów muzeum. W krótkiej prelekcji zostali zapoznani z podstawowymi hasłami epoki pozytywizmu oraz obejrzeli wzruszający film ,,Miłość stulecia”, opowiadający o miłości Aleksandra Świętochowskiego do Marianny Grossman – Świętochowskiej.

Grupa pełna wrażeń wróciła do Płońska, planując z opiekunami kolejny wyjazd.

zobacz zdjęcia...

Opracowała: A.Dobrowolska