I Ogólnopolski Kongres Języka Niemieckiego ,,Fokus na niemiecki'

Katarzyna Zalewska wzięła udział w I Ogólnopolskim Kongresie Języka Niemieckiego „Fokus na niemiecki” zorganizowanym przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, który odbył się w hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie w dniu 14 stycznia 2014r.

Celem kongresu, którego językiem wykładowym był język niemiecki było przedstawienie najważniejszych trendów w języku niemieckim przez ekspertów z Goethe-Institut, Österreich Institut i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, którzy w swoich wykładach i prezentacjach omawiali różne, bardzo znaczące kwestie np. techniki motywacyjne na lekcji, praktyczne aspekty odnośnie sensowności uczenia się języka niemieckiego, realizowane projekty w ramach wymiany międzyszkolnej polskich uczniów z uczniami z Niemiec sięgające po niezwykłe metody nauczania np. Sportunterricht auf Deutsch.

Zainteresowanie kongresem było duże, czego potwierdzeniem jest liczne przybycie nauczycieli języka niemieckiego z całego kraju.

Poniżej przedstawione są tematy wykładów kongresu i ich prezentujących autorów:

1) Feierliche Eröffnung: Haupttendenzen im modernen Fremdsprachenunterricht
dr Katarzyna Hnatik

2) Motivationstechniken
Ulrike Würz, Goethe-Institut
Warum gerade Deutsch? – Praktische Aspekte, warum es sich lohnt, Deutsch zu lernen
Joanna Röhr, Österreich Institut Wrocław

3) Sei motiviert! Sei schlau! – Beitrag des Polnischen Deutschlehrerverbandes zur Motivierung für den Deutschunterricht
dr Monika Janicka, PSNJN

4) Hilft Musik beim Deutsch Lernen? DACHL-Lieder Wettbewerb in Warschau
Renata Wilczyńska, PSNJN Oddział Warszawa

5) Interdisziplinarität und Interkulturalität im modernen DaF–Unterricht
dr Artur Stopyra

Uczestnicy kongresu otrzymali bardzo ciekawe materiały w języku niemieckim np. czasopisma, gazety, które będą stanowiły ważny materiał dydaktyczny na lekcjach języka niemieckiego.

FILM1

FILM2