PROGRAM EDUKACYJNO-EKOLOGICZNY ,,WEŹ ODDECH”

W dniu 23 listopada 2016 r., w Zespole Szkól nr 1 w Płońsku, odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące programu edukacyjno – ekologicznego WEŹ ODDECH. Uczniowie z klasy ITŻ zaprezentowali swoje badania i poinformowali słuchaczy, co kryje w sobie powietrze, którym na co dzień oddychamy.

Program został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i jest skierowany do uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi, a także mieszkańców miasta, do zapoznania się z tematyką ochrony czystości powietrza i podejmowania świadomych, odpowiedzialnych wyborów w życiu codziennym.

W spotkaniu brali udział zaproszeni goście: pani Anna Dumińska- Kierska, wicestarosta powiatu płońskiego, pani Alina Braulińska - Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Płońsku, pani Beata Klik - Kierownik Referatu Odpadów, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Płońsku oraz pani Marzanna Szacherska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku oraz przedstawicieli mediów lokalnych.

Zaproszeni goście wysłuchali raportu  przedstawicieli klasy I IŻ i poinformowali o działaniach podejmowanych na rzecz ochrony środowiska w Płońsku.

Prelekcja uczniów była podsumowaniem wspólnego klasowego przedsięwzięcia, którego zadaniem było podnoszenie świadomości uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej na temat ,,Ochrony czystości powietrza’’, w tym kluczowego zagadnienia NISKIEJ EMISJI. Na zajęciach pozalekcyjnych, zorganizowanych przez panią Agnieszkę Urban- wychowawcę klasy I TŻ, a jednocześnie nauczyciela języka angielskiego i biologii, grupa uczniów przeprowadziła badania na terenie pobliskiego parku przy płońskim ,,Manhattanie”. Terenem badawczym był plac zabaw dla dzieci, na którym mieszkańcy miasta spędzają swój wolny czas. Wykorzystując zestaw do badania powietrza, młodzież przeprowadziła doświadczania i analizy, które miały uświadomić płońszczanom, jakim powietrzem oddychają.

Przeprowadzone badania można wykonać na lekcjach: biologii, chemii i godzinach wychowawczych.

Uczniowie przeprowadzili wcześniej wywiady z mieszkańcami miasta dotyczące sposobu ogrzewania mieszkań, wody, a także sposobów przemieszczania się płońszczan. Młodzież, przeprowadzając rozmowę, próbowała wpłynąć na zmianę nawyków respondentów. Zwracała uwagę na ekologiczne sposoby funkcjonowania w mieście, które niewątpliwie sprzyjają zdrowemu trybowi życia, a przede wszystkim ekologii. Tę część przedsięwzięcia monitorowała pani Anna Fijałkowska (nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa).

Podczas spotkania prowadzący dodali, że Monachium w Niemczech uznawane jest za ,,zielone miasto”. Kończąc prelekcję, zadano pytanie retoryczne: dlaczego nasze miasto nie mogłoby brać z niego przykładu?

ZIELONE MIASTO PŁOŃSK – to nasze hasło!

Podczas warsztatów młodzież z klasy ITŻ zaprezentowała kilka pomysłów na poprawę jakości powietrza, które zostaną uwzględnione w petycji do władz miasta i powiatu.  Obecni na spotkaniu uczniowie z klas liceum ogólnokształcącego i technikum, mogli obserwować wyniki badań oraz wykonać ćwiczenie polegające na sprawdzeniu odczynu pH zebranych pyłów.

W programie WEŹ ODDECH udział brali uczniowie z klasy ITŻ: Filip Czaicki, Ilona Krynicka, Julia Kamińska, Patrycja Dusińska przygotowani pod kierunkiem: pani Anny Fijałkowskiej i pani Agnieszki Urban.

Pomoc techniczna: pan Arkadiusz Markowski oraz Szymon Marciniak z klasy II TR.

Dziękujemy  uczniom klasy I TŻ za udział w programie ,,WEŹ ODDECH”,jednocześnie mamy nadzieję, że dzięki podjętym przedsięwzięciom oraz wsparciu zaproszonych gości,wpłyną pośrednio na jakość powietrza, którym oddychamy w naszym mieście.

zobacz zdjęcia...

Tekst przygotowały: