Klasy mundurowe ZS nr 1 w Płońsku na Święcie Jednostki w Kazuniu

W dniu 04.09.20015r. uczniowie klas mundurowych I LW (klasa wojskowa) i I LP (klasa policyjna) uczestniczyli w uroczystościach związanych z 71 Rocznicą powstania 2 Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu (obecnie 2 Mazowiecki Pułk Saperów).

W wyjeździe uczestniczyło 63 uczniów klas mundurowych, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im.Stanisława Staszica w Płońsku – Pani Marzanna Szacherska, wychowawcy klas – Małgorzata Zielińska-Nosarzewska i Agnieszka Witólska oraz opiekunowie wojskowi: Pułkownik Grzegorz Koper i Piotr Żochowski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą polową o godzinie 12.00. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik poległych saperów, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy II LW – Marta Pikora, Martyna Zabrodzka oraz Robert Ślepowroński. Uczniowie wraz z Panią Dyrektor złożyli wiązankę kwiatów w hołdzie poległym żołnierzom.

Druga część uroczystości odbyła się na placu wojskowym w jednostce. Dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów płk Adam Przygoda wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz powitał przybyłych gości. Po przemówieniach i odczytanych listach nastąpiło uroczyste odśpiewanie pieśni saperów wykonanej przez żołnierzy tej jednostki. Kolejnym punktem programu była Defilada Wojskowa oraz Defilada Sprzętu Wojskowego. Na zakończenie uroczystości zorganizowano pokaz psów wyszkolonych do zatrzymywania pojazdów. Po uroczystościach oficjalnych wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.

Uczniowie klas pierwszych mundurowych pełni wrażeń wrócili do Płońska.

zobacz więcej zdjęć...

Przygotowała: Małgorzata Zielińska-Nosarzewska