Wystawa projektów w języku niemieckim 19-20.11.2015

W dniach 19 i 20 listopada 2015 r  uczniowie ZS Nr 1 w Płońsku po raz kolejny w formie wystawy zaprezentowali niektóre swoje projekty w języku niemieckim wykonane pod kierunkiem Katarzyny Zalewskiej.

Tematyka projektów dotyczyła umiejętności redagowania i wypełniania formularza zgłoszeniowego ( Anmeldeformular) oraz korzyści wynikających z uprawiania sportu (Warum sollte man Sport treiben?). Uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością co do formy i treści projektów a zastosowane przez nich różnorodne techniki wykonania sprawiły, że prace były ciekawe. Dość interesującą i jeszcze niestosowaną do tej pory techniką było przedstawienie projektów za pomocą wymiaru 3D, który dostarczył pracom oryginalności i niepowtarzalności, a barwne ilustracje i napisy zachęcały do oglądania i czytania. Mając na uwadze treść projektów dotyczących sportu, wszyscy uczniowie jednomyślnie wyrazili swoje poglądy przekonując swoich adresatów- oglądających projekty- o konieczności uprawiania sportu. Stwierdzili m.in. że uprawianie sportu pozwala zredukować stres, walczyć z nałogami, utrzymać dobrą figurę i kondycję. Uprawianie sportu według nich jednoczy ludzi, uczy dyscypliny, wytrwałości, „zdrowej” rywalizacji, jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu oraz pozwala na uczestnictwo w zawodach sportowych, które mogą zakończyć się sukcesem a tym samym przynieść sławę i pieniądze.

Celem przedsięwzięcia było utrwalenie materiału leksykalnego z dziedziny sportu i danych osobowych oraz gramatycznego dotyczącego budowania zdań pobocznych ze spójnikiem weil i koniugacji czasowników regularnych. Projekty miały też  zmotywować uczniów do nauki języka niemieckiego oraz rozbudzić świadomość konieczności uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego stylu życia. Zamierzone cele zostały osiągnięte, ponieważ uczniowie wykazali się dużą wiedzą zagadnień gramatycznych i leksykalnych oraz zaprezentowali dojrzałą postawę co do sensowności podejmowania działań sportowych.

Tego typu metoda aktywizująca jest bardzo efektywna w nauczaniu, rozwija w uczniach aktywność, samodzielność, kreatywność oraz sprawia, że odnajdują oni radość w nauce. Projekt wiąże się ze zdobywaniem wiedzy, kształtuje umiejętności poprzez działanie oraz rozwija poczucie odpowiedzialności.

Autorzy wystawianych projektów:

Ania Morawska kl II LP