Wspomnienia z Wenecji Północy

W czasie wakacji od 7 do 14 lipca 2017 roku uczeń klasy IV TR ZS nr 1 im. S. Staszica w Płońsku Przemysław Białoskórski wyjechał do Petersburga- dawniej stolicy carów. Uczeń technikum uczestniczył w kursie języka rosyjskiego, a także miał okazję poznać zabytki „Wenecji Północy” oraz okolic.

Podczas dwutygodniowego lipcowego wyjazdu Przemek po raz kolejny uczestniczył w kursie językowym na terenie Rosji. Tym razem w Państwowym Uniwersytecie w Petersburgu, gdzie studiował w młodości obecny prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. ,,Kolejny wyjazd zrobił na mnie ogromne wrażenie i wywołał głód podróży na wschód”– odpowiada Przemek zapytany o wrażenia po powrocie.

Wyjazd obejmował kurs językowy na uniwersytecie prowadzony przez wykładowców, którzy pracują z obcokrajowcami. Ponadto grupa polskich uczestników zwiedzała również historyczne centrum Petersburga z licznymi muzeami oraz okoliczne miejscowości, w których mieszczą się carskie pałace. Samo miasto to wyjątkowy kompleks urbanistyczny, łączący mnóstwo stylów architektonicznych, co czyni je unikatowym w skali światowej.

W programie zwiedzania znalazły:

- Ermitaż - jedno z największych muzeów na świecie zajmujące również gmach Pałacu Zimowego

- Puszkin - Carskie Sioło, sławna posiadłość carów znajdująca się nieopodal Petersburga

- Petergof – kompleks pałacowo - ogrodowy słynący z mnóstwa różnorodnych fontann

- Muzeum Faberge - gdzie znajdują się sławne jaja oraz inne rodzaje wspaniałej biżuterii

- Twierdza Pietropawłowska - miejsce założenia miasta

- Sobory, Kazański, Izaakiewski, Na Krwi;

- Muzeum Rosyjskie z dziełami rosyjskich artystów;

Wspaniałe wrażenie wywarły na mnie mosty, których w Petersburgu nie brakuje. Niektóre z nich otwierają się, by mógł odbywać się ruch statków na Newie, co również jest atrakcją turystyczną. Nigdy nie zapomnę wyjątkowych „białych nocy” – słońce praktycznie nie znikało z nieba - dodał podczas wywiadu Przemek.

Sądząc po wrażeniach, jakimi podzielił się ze społecznością szkolną, tegoroczny maturzysta jest bardzo zadowolony z wyjazdu i odbytego kursu potwierdzonego certyfikatem.

Przemek wiąże swoją przyszłość z językiem rosyjskim, dlatego wspieramy jego dalsze poczynania, a pozostałych uczniów zachęcamy do podobnych wyjazdów. Są one są skarbnicą wiedzy i okazją do rozwijania swoich umiejętności językowych.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Anna Nowakowska