Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Biblioteka poleca

Książki polecane przez bibliotekę

 

W tym roku szkolnym, dzięki przystąpieniu do III edycji NPRC, biblioteka wzbogaciła się o wiele interesujących i wartościowych pozycji, głównie z beletrystyki. W związku z tym poprzez krótkie, , cotygodniowe recenzje zapraszam do lektury i odwiedzenia biblioteki szkolnej.
Na początek polecam powieść Roberta Gravesa pt. „ Klaudiusz i Messalina”.

 



 

„ Klaudiusz i Messalina” 

 

„ Klaudiusz i Messalina” - powieść autorstwa Roberta Gravesa, światowej sławy historiografa i popularyzatora dziejów starożytnych.

Książka przenosi czytelnika w ten sam okres starożytności, w czasy, na które przypada panowanie cesarza Klaudiusza (lata czterdzieste I wieku n.e.)

Niniejsza powieść obejmuje dzieje Klaudiusza od chwili, gdy po zamordowaniu Kaliguli pretorianie obwołali go cesarzem. Przez pół wieku Klaudiusz, członek rodziny cesarskiej, przez całe życie uważany za półgłówka, lekceważony jako jąkała i kuternogą , uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie burze, intrygi i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny. Jako cesarz, stopniowo staje się władcą coraz bardziej okrutnym,

do czego w dużej mierze przyczynia się żona, Messalina. Kocha ją ślepą miłością, w stosunku do niej pozostaje dawnym Klaudiuszem, lecz Messalina okazuje się niegodną jego zaufania.

Jak łatwo się domyślić z tego krótkiego streszczenia, motywami dominującymi są: miłość, polityka a przede wszystkim władza ( książka uważana jest za niezwykle wnikliwe studium władzy). Miłość, niestety – destrukcyjna, ogłupiająca, przeistaczająca trzeźwego, inteligentnego mężczyznę w pośmiewisko. Polityka – w imię której ten sam człowiek, ledwie oprzytomniawszy po jednym z największych głupstw, jakie w życiu uczynił, decyduje się nagiąć obowiązujące zasady prawa i moralności, poślubić kobietę, którą gardzi i adoptować jej syna, którego wręcz nie znosi; zapłaci za to, bo jest zbyt przyzwoity, by z nieprawością walczyć za pomocą jeszcze większej nieprawości.

W tle przewijają się inne wątki:

· dzieje Heroda Agryppy i wpleciona w nie opowieść o początkach chrześcijaństwa, widzianych z perspektywy niereligijnego Żyda,

· relacja z kampanii brytyjskiej Klaudiusza;

· przegląd wprowadzanych przez cesarza reform i całej jego działalności, prowadzonej z myślą przysporzenia Rzymowi jak największego pożytku.

Powieść Gravesa to nie tylko misternie skonstruowana, mocno oparta na źródłach historycznych opowieść o chylącym się ku upadkowi Imperium Rzymskim ale także opowieść o starzejącym się człowieku, którego przycisnęła odpowiedzialność i władza, które przyszły zupełnie nieoczekiwanie. Graves z ogromnym talentem i lekkością porusza ważne tematy budując obraz przegniłego świata i ludzkiej słabości. Jest to bezsprzecznie znakomita powieść, wobec której ciężko przejść obojętnie. Polecam!

 

A.Skibiński

Wygenerowano w sekund: 0.03
15,650,991 unikalne wizyty