Maturzyści obejrzeli adaptację ,,Ferdydurke” Gombrowicza.

,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest szczególną pozycję w prozie polskiej XX wieku. Teatr Edukacji z Wrocławia zaproponował uczniom płońskich szkół ciekawą adaptację. Nauczyciele - poloniści z ZS nr 1 postanowili skorzystać z oferty i po omówieniu lektury, dnia 17 stycznia 2017r. wybrali się ze swoimi uczniami na spektakl.

Młodzież odwiedziła trzy sfery, w których odprawia się misterium zakłamania: szkołę, gdzie młodzież karmiona jest sztywnymi schematami. Następnie snobistyczny dom inżynierostwa Młodziaków, w którym panuje pseudo nowoczesność i wydumana naturalność oraz tradycyjny dwór ziemiański pogrążony w sklerotycznym odrętwieniu. Gombrowicz buntuje się przeciwko tradycyjnym ładom.

Uczniowie klas: III LW, III LP, IVTŻ/F i IV TM/R mieli okazję porównać literacki pierwowzór z nowoczesną adaptacją. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: p. M. Staniszewska, p. D. Gut-Pacuszka i p. A. Dobrowolska.

Przygotowała: A. Dobrowolska