Obóz szkoleniowo- wojskowy w Giżycku

W tradycję Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku wpisał się na stałe wojskowy obóz szkoleniowy dla klas I i II mundurowych.

Pięciodniowa eskapada rozpoczęła się 12 czerwca 2016r. O godzinie 12.00 ponad 100 uczniów zawitało do
15. Mazowieckiej Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Klasy mundurowe zakwaterowane były w jednym z koszarowych bloków na terenie jednostki.

Podczas pięciodniowego pobytu uczniowie zgłębiali arkany wiedzy wojskowej oraz poznawali uroki i trudy żołnierskiego rzemiosła. W plan dnia wpisana była punktualna pobudka o 6.00 rano, poranna zaprawa, toaleta, śniadanie oraz całodzienne zajęcia szkoleniowe połączone z musztrą.

W godzinach popołudniowych uczniowie doskonalili marsz defiladowym krokiem, oddawanie honorów, a także poznawali regulaminy wojskowe. W ramach szkolenia młodzież strzelała z KBS ,,Beryl” i urządzenia ,,Cyklop”. Zajęcia te były poprzedzone egzaminem pisemnym ze znajomości obsługi broni. Nawet deszczowa pogoda nie przeszkadzała
w szkoleniu i nabywaniu praktycznych umiejętności bojowych prowadzonych w rozmaitych warunkach terenowych.

W czasie trwania obozu nie zabrakło atrakcji. Spływ kajakiem rzeką Krutynią okazał się dla wszystkich świetną zabawą. Trasa pełna meandrów w malowniczym otoczeniu, wąskie koryto, bliskość brzegów pozwalały na pełny relaks i podziwianie widoków mazurskiej przyrody.

Uczniowie zwiedzali także Twierdzę Boyenpowstałą w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Ponadto odwiedzili port w Mikołajkach, a ostatniego dnia pobytu płynęli statkiem po jeziorze Niegocin.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. 17 czerwca 2016r. uczniowie klas mundurowych uroczyście maszerowali przed ppłk Janem Gajewskim - dowódcą 15. Mazowieckiej Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, oddając należne honory. Podsumowania obozu i osiągnięć uczniów dokonał por. Rafał Franków.

Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia uczniowie w godzinach wieczornych dotarli
do Płońska.

zobacz co piszą o obozie w Extra Płońsk