Żołnierze Wyklęci – uroczysty apel 1/03/15

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony w Polsce od 2011 roku. Z tej okazji 4 marca 2015 r. uczniowie klas mundurowych: 3 LP, 3LW, 2LW oraz technikum 2TI/S, 2TŻ, 1TR przygotowali uroczysty apel – montaż słowno-muzyczny. Przybliżyli tym samym walkę Żołnierzy Niezłomnych z nowym okupantem – Rosją sowiecką oraz ówczesną komunistyczną władzą. W trakcie apelu przybliżono sylwetki rotmistrza Witolda Pileckiego, Nila, Łupaszki, Inki, Roja, Zapory, Lalka. W apelu uczestniczyła dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz gość specjalny - pani Anna Ścigaj, córka Żołnierza Wyklętego, którego UB zabiło w czerwcu 1945 roku.

Pani Anna opowiadała młodzieży naszej szkoły o dramatycznych przeżyciach tamtych dni, które zaważyły na losie całej rodziny. Dzieliła się wspomnieniami, pokazywała pamiątkowe fotografie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z każdym rokiem obchodzony jest przez coraz większą ilość osób. W naszej szkole taka uroczystość miała również miejsce po raz pierwszy. Pamięć o podziemiu komunistycznym lat 40. i 50. należy utrwalać i upowszechniać zwłaszcza wśród młodego pokolenia, któremu zarówno rodzice jak i dziadkowie nie mogli tej wiedzy przekazać.

Prezentację multimedialną przygotował pan Marek Karolak.

Stroje do rekonstrukcji wydarzeń w trakcie przedstawienia wypożyczyła płońska jednostka Strzelec.

Montaż słowno-muzyczny, scenografię uczniowie przygotowali pod kierunkiem nauczycielki historii w ZS nr 1 pani Małgorzaty Muchy.

Dziękujemy serdecznie nauczycielom i uczniom za ciekawą lekcję historii.