DEBATA PROFILAKTYCZNA I WARSZTATY DLA UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W PŁOŃSKU

Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „ Bliżej siebie – dalej od używek” prowadzonych przez pracowników Punktu Profilaktyki Uzależnień w Płońsku – Panią  Elwirę Konopkę – kierownika placówki oraz Pana Krzysztofa Fabisiaka – terapeutę uzależnień, na co dzień pracującego z młodzieżą uzależnioną.

Tegoroczne zajęcia skierowane były głównie do uczniów klas pierwszych Branżowej Szkoły I stopnia oraz Technikum. Tematyka spotkań obejmowała przede wszystkim analizę najczęstych problemów z jakimi boryka się współczesna młodzież, głównie w odniesieniu do używek.  Wymieniono także źródła i mechanizmy sięgania po środki psychoaktywne, alkohol. Poruszono zagadnienia związane z łatwością kupna alkoholu, e-papierosów czy napojów energetycznych.

Prowadzący koncentrowali się na  konstruktywnych metodach radzenia sobie młodych ludzi z niepowodzeniami, podkreślali znaczenie bliskich osób, przyjaciół, rodziny. Zachęcali do budowania właściwego poczucia własnej wartości oraz wskazywali, że sięganie po środki psychoaktywne jest jedynie ucieczką od problemów, a nie ich rozwiązaniem.

Spotkania warsztatowe zwieńczone zostały debatą profilaktyczną przeprowadzoną w trzech klasach Szkoły Branżowej w dniu 25 października.

Działanie jest elementem projektu realizowanego przez Powiat Płoński pt.: „Przeciwdziałanie zjawiskom patologii wśród dzieci i młodzieży w Powiecie Płońskim”, w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.

zdjęcia - zobacz

Opracowała: