Artykuły: Konkursy i olimpiady przedmiotowe

,,Miejcie odwagę żyć dla Miłości”- Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II

4 marca 2016r. w ZS nr 1 w Płońsku odbył się szkolny etap III Przeglądu Poezji Jana Pawła II pod hasłem: ,,Miejcie odwagę żyć dla Miłości”. Celem konkursu jest popularyzacja poezji Papieża- Polaka.

Podstawową wartością życia każdego człowieka jest Miłość. Jan Paweł II podkreślał znaczenie miłości w różnych jego wymiarach, miłości do: Boga, drugiego człowieka, siebie, miejsca swojego pochodzenia i wzrastania oraz najwyższych wartości. Papież Jan Paweł II zaznaczał, że: ,,Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Czujemy się zobowiązani otrzymane dziedzictwo pielęgnować i chronić od zapomnienia, a przekazane nauki rozwijać i pomnażać, dlatego odpowiedzieliśmy na zaproszenie Zespołu Szkół nr 4 w Nadrożu, który jest organizatorem Przeglądu poezji Papieża- Polaka.

I miejsce w konkursie „Moje wędrówki po lesie – edycja 2015”

W dniu 24 lutego odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu Nadleśnictwa Płońsk – „Moje wędrówki po lesie – edycja 2015”, w którym 1 miejsce zajeła uczennica Karolina Piórkowska z klasy 3k

Szkolny Konkurs Wiedzy o Rosji i Języka Rosyjskiego

3 grudnia 2015 roku w ZS nr 1 im. S. Staszica odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Rosji i Języka Rosyjskiego skierowany do uczniów klas pierwszych i drugich Technikum i Liceum Ogólnokształcącego.Organizatorkami Konkursu były rusycystki: Anna Nowakowska, Alina Chylińska i Elżbieta Kraszewska.

,,Podchody patriotyczne”

Dnia 27.11.2015 r. w ZS nr 2 w Płońsku odbyła się II edycja Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: „Podchody patriotyczne”. W niezwykle wyrównanej rywalizacji wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu płońskiego. Wśród nich znalazło się dziewięcioro reprezentantów ZS nr 1:Damian Caban (IV TR), Julita Jankowska (III LPS), Stanisław Niedźwiecki (II TMT), Piotr Jędrzejak (III k), Milena Podlecka(II LP), Klaudia Jędrzejewska (II LP), Anita Kalinowska (I LW), Aleksandra Piłatowicz (II LW), Ewelina Klósak(II LW). Uczniowie ci zostali przygotowani przez nauczycieli języka polskiego: A. Dobrowolską, D. Gut-Pacuszkę, M. Lelińską-Tobolską i M. Staniszewską.

Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Romantycznej

Dnia 03.12.2015r. w Opinogórze odbył się Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Romantycznej dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, studentów imiłośników recytacji. Celem konkursu było upowszechnienie twórczości Zygmunta Krasińskiego i literatury romantycznej oraz rozwijanie uzdolnień twórczych uczniów. ZS nr 1 w Płońsku reprezentowali następujący uczniowie: Paulina Branczewska z klasy II LW, Milena Podlecka z klasy II LP oraz Przemysław Białoskórski z klasy II TR. Opiekunami artystycznymi młodzieży były panie uczące języka polskiego: p. Anna Dobrowolska i p. D. Gut-Pacuszka.

Uczestnicy konkursu prezentowali repertuar z zakresu literatury doby romantyzmu, w tym jeden utwór autorstwa Zygmunta Krasińskiego – fragment ,,Nie- Boskiej komedii”. Występujący byli oceniani w trzech kategoriach: młodzież gimnazjalna, licealna oraz dorośli. Na ocenę występu wpływał: dobór tekstu, dostosowanie go do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Popis aktorski nie mógł przekraczać 8 minut.